Livestock Awards Ceremony

Presented by Tractor Supply Co.

The California State Fair draws the top youth livestock producers throughout the state.  The competition recognizes and rewards a year of hard work and learning and provides the public with an opportunity see some of the highest quality Livestock that is produced in the State. Those individuals who exhibit the best market beef, sheep, swine will be recognized at the Livestock Awards Ceremony and will receive a cash premium and be honored for the efforts they made to grow and show quality livestock.

  • The Junior Livestock awards ceremony will take place on July 18, 2022.
  • The Dairy Awards Ceremony where the overall Premier Exhibitors and Supreme Champion Challenge Winners will be announced on Wednesday, July 27, 2022
  • Location: Tractor Supply Co. Big Barn

Livestock Show Schedule

*Livestock Closes at 5 pm on 7/18, 7/22, 7/27 and 7/31

 

Friday, July 15

11:00 am – Judge registered Berkshire Gilts → Chester Gilts → Duroc Gilts → Hampshire Gilts → Hereford & Tamworth Gilts → Landrace Gilts → Poland China & Spot Gilts → Yorkshire Gilts → Crossbred Gilts → County and Chapter Groups → Selection of Swine Supreme Champions (SWINE)

1:30 pm – Judge FFA Market Goats → 4-H Market Goats → Leonard Bianchi Wether Dam and Wether Sire Show (SHEEP)


Saturday, July 16

8:00 am – Judge Junior Beef Shorthorn Show → Junior Hereford Show → Junior Angus Show → Slick Market Steer Show → Fitted Market Steer Show → Market Heifer Show

8:00 am – Judge FFA Market Lambs → 4-H Market Lambs (LAMBS)

9:00 am – Judge 4-H Market Barrows → FFA Market Barrows (SWINE)

2:00 pm – Judge Market Goat Showmanship (Junior 4-H → Senior 4-H → Grange → FFA) (GOATS)

4:00 pm – Judge Junior Sheep Lead Competition (SHEEP)

7:00 pm – Selection of all State Fair Grand and Reserve Grand Champion Market Animals (Hogs → Goats → Lambs → Steers)


Sunday, July 17

8:00 am – Judge Sheep Showmanship (Junior 4-H → Senior 4-H → Grange → FFA) → Western Regional Junior Hampshire Sheep Show → Junior Dorset Show (SHEEP)

9:00 am – Judge Beef Showmanship (Junior 4-H → Senior 4-H → Grange → FFA) (BEEF)

10:00 am – Judge Swine Showmanship (4-H Junior → 4-H Senior → Grange → FFA) (SWINE)

11:00 am – Judge Junior All Other Breeds Beef Show → County and Chapter Groups (BEEF)

1:00 pm – Judge Wether Dam Doe Show → Showmanship (Junior 4-H → Senior 4-H → FFA) (GOATS)


Monday, July 18

11:00 am – Judge Junior Southdown Show → Junior AOB Meat Show → AOB Wool Breeds Show → County and Chapter Groups (SHEEP)

12:30 pm – Selection of Beef Supreme Champions (Females → Cow/Calf → Bulls) (BEEF)

2:00 pm – Selection of Sheep Supreme Champions (SHEEP)


Wednesday, July 20

10:00 am – Judge Junior Pygmy Goat Show (PYGMY)

10:00 am – Judge A.H.A. Regional Hereford Classic Show → Open Charolais Show → Open All Other Breed Beef Show (Females → Bulls) (OPEN BEEF)

1:00 pm – Judge California Classic Pygmy Goat Show (PYGMY)


Thursday, July 21

10:00 am – Judge Super Regional Shorthorn & Shorthorn Plus Show (alternating classes) → Open Angus Show → Medal of Excellence Limousin Show (Females → Bulls) (OPEN BEEF)

10:00 am – Judge Open Pygmy Goat Show (PYGMY)


Friday, July 22

10:00 am – Judge Nigerian Dwarf Goat Show (NIGERIAN)

10:00 am – Judge SPPGA Pygmy Goat Club Show (PYGMY)

12:00 pm – Selection of Beef Supreme Champions (OPEN BEEF)


Sunday, July 24

9:00 am – Junior Dairy Goat Showmanship (FFA → Senior 4-H → Junior 4-H → Grange) (DAIRY GOAT)

10:00 am – Judge Dairy Cattle Showmanship (Junior 4-H → Senior 4-H → Grange → FFA) (DAIRY CATTLE)

11:00 am – Judge Nigerian Dwarf Goat Show: Junior Exhibitor classes shall alternate with Open Exhibitor Classes (DAIRY GOAT)

12:00 pm – Western National Guernsey Show – Junior exhibitor classes shall be combined with Open classes. (DAIRY CATTLE)

3:00 pm – Judge All California Milking Shorthorn Show – Junior exhibitor classes shall be combined with Open classes (DAIRY CATTLE)

3:30 pm – Judge Saanen Show: Junior Exhibitor classes shall alternate with Open Exhibitor Classes (DAIRY GOAT)

6:00 pm – Judge Oberhasli Show: Junior Exhibitor classes shall alternate with Open Exhibitor Classes (DAIRY GOAT)


Monday, July 25

9:00 am – Judge Alpine Show: Junior Exhibitor Alpine Classes shall alternate with Open Exhibitor Alpine Classes (DAIRY GOAT)

9:00 am – Judge Junior & Open Jersey Show – Junior exhibitor classes shall alternate with Open exhibitor classes starting with heifers (Cows approximately at 10:45 a.m.) (DAIRY CATTLE)

2:00 pm – Judge Nubian Show: Junior Exhibitor Classes shall alternate with Open Exhibitor Classes. (DAIRY GOAT)

2:00 pm – All California Brown Swiss Show – Junior exhibitor classes and Open classes shall be combined. Cows approximately at 3:30 pm (DAIRY CATTLE)

5:00 pm – Judge Open Division Recorded Grades Show (DAIRY CATTLE)


Tuesday, July 26

9:00 am – Judge Junior Toggenburg Show & Golden State Toggenburg Specialty Show: Junior Exhibitor classes shall alternate with Open Exhibitor Classes. (DAIRY GOAT)

10:00 am – Judge Holstein Heifers – Junior Division Holsteins alternating with Open Division Holsteins (DAIRY CATTLE)

12:30 pm – Judge Holstein Cows – Junior Division Holsteins alternating with Open Division Holsteins. → County and Chapter Groups (DAIRY CATTLE)

2:00 pm – Judge LaMancha Show: Junior Exhibitor classes shall alternate with Open Exhibitor Classes. → County and Chapter Groups (DAIRY GOAT)


Wednesday, July 27

12:00 pm – Selection of the Junior Division Dairy Goat Supreme Champions → the selection of the Junior Division Grand Champion Dairy Goat Udders. → selection of the Open Division Dairy Goat Supremes (Best Junior Doe → Supreme Female, → Supreme Best Three Females → Grand Champion Udder → Total Performer) (DAIRY GOATS)

12:30 pm – Selection of the Junior Division Supreme Junior Champion → Grand Champion Dairy Cattle Udders of the Junior Show → selection of the Supreme & Reserve Supreme Champion Dairy Cattle Female of the Junior Show. → selection of the Open Division Supreme Junior Champion → the Grand Champion Dairy Cattle Udders of the Open Show → a selection of the Supreme Champion Dairy Cattle Female of the Open Show → Supreme Best Three Females. (DAIRY CATTLE)


Friday, July 29

8:30 am – Judge Llama & Alpaca Showmanship (Adult, → Senior Youth, Intermediate Youth, then Junior Youth) (LLAMAS & ALPACAS)

9:00 am – Judge Open Southdown Spectacular Show → Western Regional Montadale Show → Junior and Open Western Regional Dorper and White Dorper Show (SHEEP)

10:00 am – Judge Llama & Alpaca Halter Classes (Non-Breeder Llamas, → Male Llamas – Suri, Silky, Light Wool, Medium Wool, Heavy Wool → Female Llamas – Suri, Silky, Light Wool, Medium Wool, Heavy Wool → Non-Breeder Alpaca, Male Alpacas – Huacaya, Suri → Female Alpacas – , → Huacaya, Suri → Llama Get of Sire and Produce of Dam, → Alpaca Get of Sire and Produce of Dam) (LLAMAS & ALPACAS)

4:00 pm – Judge Wether Dam/Wether Sire Show (L2) (SHEEP)


Saturday, July 30

9:00 am – Judge CAGBA National Show & Angora Goat Show (ANGORA GOATS)

9:00 am – Judge Llama & Alpaca Pack Classes (Master, Advanced, Senior Youth, Intermediate Youth, Open Alpaca, Junior then Novice Youth) (LLAMAS & ALPACAS)

11:00 am – Judge Llama & Alpaca Public Relations Classes (Master, Advanced, Senior Youth, Intermediate Youth, Open Alpaca, Junior Youth, then Novice) (LLAMAS & ALPACAS)

11:00 am – Judge Junior Boer Goat Show and ABGA Boer Goat Show. Junior Exhibitor classes and Open Classes shall be combined. (BOER GOATS)

1:00 pm – Judge Open Dorset Show → Western Regional Suffolk Show → Primitive & American Breeds Heritage Sheep Show (SHEEP)

2:00 pm – Judge Llama & Alpaca Obstacle Classes (Master, Advanced, Senior Youth, Intermediate Youth, Open Alpaca, Junior Youth, then Novice) (LLAMAS & ALPACAS)


Sunday, July 31

8:00 am – Judge Western Regional Hampshire Show → All Other Breeds Meat Show → Columbia & Rambouillet Sheep Show → Natural Colored Wool Sheep Show → All Other Breeds Wool Show (SHEEP)

9:00 am – Judge Llama Walking Fleece (LLAMAS & ALPACAS)

9:00 am – Judge California Classic Boer Goat Show (BOER GOATS)

10:00 am – Judge Texas Longhorn Junior and Open Halter Show → Loose Show (OPEN LONGHORNS)